طبق نظر فقها از کشیدن چهره ائمه دست کشیدم/ همه وقایع عاشورا در یک پرده


به گزارش خبرنگار مهر، منصور وفایی نقاش قهوه‌خانه‌ای و به نوعی آخرین بازمانده نسل طلایی نقاشان قهوه‌خانه‌ای جدیدترین اثر خود را که “مظلومیت امام حسین (ع)” نام‌گذاری کرده است، عصر روز گذشته 20 آبان ماه در فرهنگسرای شفق رونمایی کرد.


وی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد این تابلوی بزرگ توضیح داد: پرده نقاشی “مظلومیت امام حسین (ع)” در ابعاد 2 در 4 متر است که ماه‌ها روی آن کار کردم و اکنون آن را در کنار نمایشگاه آثارم رونمایی کردم.وی افزود: از 2 سال پیش می‌گفتم دو گروه هستند که این پرسش در ذهنشان هست که چرا بین ائمه فقط یکی را با واژه مظلوم می‌خوانند در حالی که بقیه هم تحت ظلم و ستم بوده‌اند و بعضی‌ها حتی با سَم شهید شدند. ولی چرا تنها حضرت امام حسین (ع) مظلوم خوانده می‌شود؟


وفایی خاطرنشان کرد: یکی از این دو گروه در ایران زندگی می کنند که کودکان و نوجوانان هستند که فقط همیشه می‌شنوند که گفته می‌شود امام حسین(ع) مظلوم است ولی برای آنها مشخص نیست که دلیل این مظلومیت چیست.


وی با ذکر مصیب‌هایی که به امام حسین (ع) روا شده است این امام همام را مظلوم‌ترین امام عنوان کرد و گفت: به خاطر این که آن امام در کربلا و در آن وضعیت شهید شدند و اهل بیت ایشان به اسارت رفتند، مظلوم‌ترین انسان تاریخ نام گرفتند. کودکان و نوجوانان با دیدن تابلوی من به این مظلومیت واقف می‌شوند.وی گروه دومی که مورد هدف این تابلو هستند اینگونه توضیح داد: گروه دوم خارجی‌ها و غیر مسلمان‌ها هستند که همیشه از خودشان می پرسند چرا ما یک امام را مظلوم می‌نامیم. من تمام مظلومیت آن بزرگوار را تنها در یک اثر به نمایش گذاشتم.


وی ویژگی دیگر اثرش را منحصربفرد بودن آن دانست و گفت: تاکنون هیچ نقاشی این کار را نکرده است که همه وقایع کربلا را در یک پرده بیاورد. در این تابلو حدود 25 سوژه مختلف وجود دارد که صحنه‌های مختلف که در کتاب‌های مختلف خوانده بودم مثل مقتل امام حسین (ع)، کتاب سلطان کربلا و اشعار محتشم کاشانی جزو منابع کاری‌ام بوده‌اند.


این نقاش افزود: من با علم و آگاهی به مذهب و بر اساس کتاب‌هایی که با نظارت وزارت ارشاد مجوز چاپ گرفته‌اند، کار می‌کنم. من هیچوقت چیزی که سندیت ندارد به کارهایم وارد نمی‌کنم.وفایی در مورد آنچه در تابلویش به تصویر کشیده است، توضیح داد: در بالای این تابلو ۴۰ فرشته را به تصویر کشیده‌ام که در شب عاشورا برای کمک به امام حسین (ع)  آمدند ولی امام  مانع آنها شد و اجازه جنگیدن را به آنها نداد. در اطراف این پرده هم تمام وقایعی را که منجر به شهادت یاران امام حسین (ع) و خود این امام بزرگوار شده است، به تصویر درآورده ام.


وی با ذکر این جمله که در این اثر از اشعار محتشم کاشانی استفاده کرده است، تصریح کرد که تمام تلاشش این بوده که هر انسانی اعم از مسلمان و غیرمسلمان با دیدن این تابلو به مظلومیت امام حسین (ع) رای دهد.


وی در مورد استفاده اش از تمثال پیامبران بزرگ چون حضرت موسی (ع)، حضرت عیسی (ع) و حضرت نوح (ع) در اثرش توضیح داد: من در اثرم نینوا را کشیده ام که در داستان های مستندی که هست این پیامبران بزرگ الهی نیز در آن و یا برای آن به خاطر شهادت حضرت امام حسین (ع) گریسته‌اند.وفایی در پایان سخنان خود در مورد شمایل‌سازی در آثارش و اینکه چرا وی بر روی چهره‌های ائمه نور کشیده است، گفت: قبلا ما چهره می‌ساختیم اما مراجع از جمله آیت الله مکارم شیرازی و سایر فقها خواستند که این شمایل نگاری برداشته شود به همین خاطر من هم اطاعت کردم و دیگر چهره نکشیدم.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و هنر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.