زیباترین تصاویر فضایی هفته به انتخاب نشنال‌جئوگرافیک


 


 

 

سحابی عروس دریایی
سحابی عروس دریایی که در فاصله 5هزار سال‌نوری از زمین واقع شده، بقایای انفجار ستاره‌ای دوردست و قدیمی است که به نظر می‌رسد از محل اصلی خود دور می‌شود. در کنار سحابی عروس دریایی، سحابی نشری بزرگی را می‌بینید که به خاطر ستارگان جوان اطرافش نور می‌تاباند.

بقایای آتشفشانی سیاره سرخ
پوشش از گردوغبار روی بقایای آتشفشان باستانی تارسیس تولوس در مریخ را پوشانده است. پوشش رقیق‌تر غبار در کنار آتشفشان که روی کانال گدازه‌ها دیده می‌شود، نشان‌دهنده عمر جوان‌تر این عارضه است.

رد ستارگان برفراز بزرگراه
در این تصویر زیبا می‌توانید رد ستارگان نیم‌کره شمالی و جنوبی را ببینید که چگونه در دو جهت متفاوت در آسمان حرکت می‌کنند. رد مستقیم ستارگان در وسط تصویر مربوط به ستارگان روی استوای سماوی است.

رقص قمرهای زحل
در این تصویر از فضاپیمای کاسینی شاهد اجتماع زیبای 5 قمر سیاره زحل بر فراز صفحه حلقه‌های آن هستید. نزدیک‌تر قمر در سمت راست ره‌آ است که دومین قمر زحل نیز به شمار می‌آید و در مرکز، انسلادوس را می‌بینید.

قلب سحابی هارت
خوشه ستاره‌ای ملوت15 با ستارگان جوان خود باعث روشن شدن سحابی هارت شده است. برخی اخترشناسان این سحابی را که در صورت‌فلکی ذات‌الکرسی واقع شده، سحابی سگ دونده نیز می‌نامند، چرا که از پشت تلسکوپ‌های آماتوری شبیه به سگ‌های شکاری خاکستری به نظر می‌رسد.

خورشیدگرفتگی بر فراز دریاچه تورکانا
یک‌شنبه گذشته، خورشیدگرفتگی ترکیبی حلقوی-کامل رخ داد. در این تصویر که در مجاورت دریاچه تورکانا در آفریقا گرفته شده، لحظاتی مانده به گرفت کلی را می‌بینید که حلقه‌ای از نور در اطراف سایه ماه خودنمایی می‌کند و گرفت حلقوی را ایجاد کرده است.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*