چشم انتظار حمایت‌های مالی وزارت علوم هستیم / فعلا پولی نداریم


به گزارش خبرنگار مهر، سهراب کریمی معاون اجرایی جشنواره در ابتدای این نشست با ارائه تاریخچه ای از روند برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان از اولین دوره تا کنون خاطر نشان کرد: متاسفانه جریان برگزاری جشنواره طی سالهای اخیر به شکلی بوده که از سوی حرفه ای های رشته نمایش عروسکی مورد بی مهری قرار گرفته، این در حالی است که کمبود بودجه یکی از دلایل دیگری است که دبیرخانه این جشنواره دانشجویی همواره با آن دست و پنجه نرم کرده و هنوز نتیجه خوبی از این روند نگرفته است.


محسن محمدی دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان هم در این نشست گفت: جشنواره امسال در بخش های مختلفی از جمله صحنه ای بزرگسال، صحنه ای کودک و نوجوان ، تئاتر محیطی، مسابقه نمایشنامه نویسی، جایزه جواد ذوالفقاری، پایان نامه، پژوهش و عکس و پوستر برگزار خواهد شد که به زودی و در نشست بعدی جزییات آن را اعلام خواهیم کرد.


وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به موضوع کمبود منابع مالی جشنواره های تئاتر عروسکی دانشجویان از دوره های گذشته تاکنون تصریح کرد: متاسفانه هیچوقت هیچ حمایت درستی از جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان انجام نگرفته و ما همیشه عمده توجه خود را به تهیه ملزومات مادی جشنواره معطوف کرده ایم که این به نوبه خود وقت و فعالیت زیادی را می گیرد و منجر به کاهش کیفیت جشنواره می شود. به هرحال امیدوارم روند حمایت های نهادهای دولتی و وزارت علوم از این جشنواره به صورت دقیق مشخص شود تا ما بتوانیم با فراغ بال توجه خود را به کیفیت آثار متمرکز کنیم.


دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان افزود: بسیاری از دوستان بر این باورند که نمایش دانشجویی یعنی کار فقیرانه در حالی که این نادرست ترین استنباطی است که می توان از این جریان داشت چرا که فعالیتهای دانشجویی یک سری تلاش های علمی است که باید از سوی نهادهای مالی زیر مجموعه دولت به ویژه وزارت علوم و دانشگاهها حمایت های مالی ویژه ای شوند حمایتی که در بعضی از جشنواره ها بوده و در دوره هایی هم وجود نداشته است.


محمدی با اعلام اینکه دانشگاههای تهران، سوره و هنر متولیان اصلی برگزاری این جشنواره هستند، خاطرنشان کرد: براساس وضعیت مالی من در ابتدا مبلغ 276 میلیون تومان را برای برگزاری دوره سیزدهم جشنواره پیش بینی کرده بودم اما متاسفانه این مبلغ مورد تصویب قرار نگرفت. به ناچار بعد از برنامه ریزی هایی که انجام شد مبلغ 192 میلیون تومان را برای تصویب در شورای سیاستگذاری جشنواره مطرح کردم که همچنان در دست بررسی است. البته دکتر کلانتری از مسوولان دانشگاه هنر اعلام کردند که 42 میلیون تومان به صورت نقدی و 50 میلیون تومان در قالب تجهیزات به ما پرداخت خواهد شد. به همین دلیل ما ناچاریم برای تامین 100 میلیون تومان دیگر از جاهای دیگر از جمله وزارت علوم تقاضای کمک کنیم که امیدوارم این امر به زودی محقق شود.


وی در ادامه این نشست به برگزاری کارگاههای آموزشی مختلف در تهران و شهرستانها اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته قرار است کارگاههایی را در مراکز آموزش عالی مستقر در استانهای کردستان، فارس، مازندران، خوزستان و خراسان رضوی برگزار کنیم البته قول هایی هم برای برگزاری کارگاههای آموزشی در قم و کرمان داشتیم که به زودی جزییات آن اعلام می شود.


بی مهری اساتید به جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان، کم توجهی دانشجویان رشته نمایش عروسکی به جشنواره ، برگزاری نمایشگاههای تخصصی عکس و پوستر در طول جشنواره و بحث پیرامون دوسالانه کردن جشنواره ازجمله مباحثی بود که محمدی در این نشست به آن اشاره کرد.


سپهر شریف زاده معاون روابط بین الملل جشنواره نیز در این نشست اظهار کرد: من از تیرماه امسال بود که به دوستانم در دبیرخانه جشنواره ملحق شدم و در این مدت با وجودی که وقت کمی هم برای دعوت و رایزنی از گروههای مختلف شرکت کننده در جشنواره داشتیم تلاش کردیم تا با گروههای متعددی از کشورهای مختلف از جمله آلمان ، انگلستان، آمریکا، شیلی، اوکراین، زیمباوه رایزنی های را انجام دهیم و امیدوارم به زودی پاسخ مناسبی از این دعوت ها دریافت کنیم.


وی افزود: آنچه در این دوره برای ما نسبت به دوره های قبل دارای اهمیت است حضور گروههای دانشجویی و نه حرفه ای در این دوره از جشنواره است. این در حالی است که در ادوار گذشته برگزاری جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان و حتی جشنواره تئاتر دانشگاهی اغلب گروهها حرفه ای بودند که درجشنواره های مرتبط با دانشجویان شرکت می کردند از این منظر تمام تلاش خود را خواهیم کرد که گروههای دانشجویی کشورهایی که به آنها اشاره کردم در جشنواره حضور داشته باشند.


 


 


 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و هنر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*