هند با ۷۳٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار مریخی شد


 


1- پرتاب موشک حامل مدار گرد هندی مریخ به فضا:
ماهواره مدارگرد مریخ به نام مانگالیان، اولین ماموریت فضایی هندی‌ها برای مریخ، در روز سه شنبه 5 نوامبر 2013 / ۱۴ آبان ۱۳۹۲ از مرکز فضایی ساتیش داوان سازمان پژوهش‌های فضایی هند در سریهاریکوتا به فضا پرتاب شد.

2- مانگالیان به دور مریخ:
این نقاشی نشان می‌دهد که مدارگرد هندی مانگالیان، وقتی به مریخ برسد و کاملا باز شود، چه شکلی خواهد داشت. طبق برنامه٬ این فضاپیما سپتامبر ۲۰۱۴ / شهریور ۱۳۹۳ به سیاره سرخ خواهد رسید و با مطالعه جو مریخ و جستجوی گازهای هیدروژن و متان به بررسی نشانه های حیات احتمالی در این سیاره خواهد پرداخت . 

3- ایستگاه بعدی، مریخ:
یک ابزار پرتاب ماهواره قطبی (PSLV)، اولین ماهواره هند به سمت مریخ را از ایستگاه فضایی ساتیش داوان به فضا می‌فرستد. در حالی که این ماهواره با هزینه نسبتا پایین (در مقایسه با دیگر ماموریت های مریخی کشورهای فضایی) پرتاب شده٬ انتقادهای زیادی در رسانه های هندی نسبت به اختصاص بودجه ۷۴ میلیون دلاری به این پروژه و عدم صرف آن برای رفع مشکلات معیشتی مردم مطرح شده است. این درحالی است که دولت هند امیدوار است با موفقیت این ماهواره به برتری فضایی نسبی در مقایسه با کشورهای چین و ژاپن دست یابد که ماموریت های مریخی اخیر آنها با شکست مواجه شده است.

4- مدارگرد مریخ هند آماده پرتاب می‌شود:
ماهواره مدارگرد مریخ به مرحله چهارم موشک PSLV_C25 متصل شده و آماده بسته شدن سپرهای گرمایی می شود. دولت هند امیدوار است این ماهواره سرآغاز ماموریت های ارزان قیمت فضایی باشد که علاوه بر افزایش خودباوری برای دانشمندان این کشور٬ حوزه های تحقیقاتی جدیدی را پیش پای آنها قرار دهد. 

5- تصویر پانورامای محل پرتاب PSLV_C25:
ماهواره مدارگرد مریخ، بر روی موشک حامل قرار گرفته و ساعاتی پیش از پرتاب به سکوی پرتاب منتقل می‌شود. در این عکس، موشک آخرین آزمایش‌ها را پشت سر می‌گذارد. برخی دانشمندان علوم فضایی هند معتقدند دولت هند به جای سرمایه گذاری روی پروژه های ارزان قیمت کاوش سیارات٬ باید روی نسل جدید پرتابگرها کار کند تا در رقابت با شرکت های خصوصی غربی عقب نیفتد.

6- ماهواره آماده پرتاب
این عکس، موشک PSLV_C25 را در حالی نشان می‌دهد که هر چهار مرحله آن سوار شده و در برج پرتاب متحرک جای گرفته است. این عکس در روز 28 اکتبر، یعنی 7 روز پیش از پرتاب این ماهواره از پایگاه فضایی ساتیش داوان هند که در صد کیلومتری شمال شهر چنای قرار دارد، گرفته شده است.

7- نصب مراحل سوم و چهارم موشک PSLV_C25
این عکس سوار کردن مرحله سوم و چهارم موشک را در برج متحرک نشان می‌دهد.

8- آزمایش‌های زمینی مدارگرد مریخ
این عکس، یکی از آزمایش‌های زمینی ماهواره مدارگرد مریخ را پیش از انتقال به سکوی پرتاب و نصب بر روی موشک حامل خود نشان می‌دهد.

9- آزمایش‌های مدارگرد مریخ
این عکس آخرین آزمایش‌های EMC/EMI مدارگرد مریخ را در مرکز ISITE ISAC در بنگلور هند نشان می‌دهد.

10- آنتن ماهواره
چیزی که در این عکس می‌بینید، آنتن این ماهواره است که پس از رسیدن ماهواره به مریخ، وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات و فرامین به زمین، بر عهده آن خواهد بود. در اینجا این آنتن در حال پشت سر گذاشتن آزمایش‌های خود در مرکز جامع آزمایش آنتن است.

۵۳۲۷۱


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*