انتقاد قزوه از هجمه‎ها به شعر انقلاب / «قیصر» و «سیدحسن» جاذبه و دافعه شعر انقلاب بودند


به گزارش خبرنگار مهر مراسم پایانی سومین جشنواره سراسری شعر انقلاب عصر امروز چهارشنبه 8 آبان در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد.


قزوه در این مراسم گفت: در این جشنواره نام قیصر امین پور و سلمان هراتی می درخشد. دیروز بر سر مزار او مذاکرات با مسئولین ذیربط داشتیم و قرار شد مزار تا سال آینده آماده و بزرگداشت در ابعاد بین المللی برگزار شود. سلمانی هراتی هم که مجتمع فرهنگی اش فردا کلنگ خواهد خورد. ضلع سومی که در شعر انقلاب نمی توان او را نادیده گرفت، شاعر بزرگ، سید حسن حسینی است.


وی افزود: سید و قیصر تواما جاذبه و دافعه شعر انقلاب بودند. همیشه خشم شیعی سیدحسن در کنار آن مهر قیصر، یک مهر و قهر ایجاد میکرد که از جنس تشیع و مولا علی بود. مهرها را قیصر تقسیم می کرد و قهرها به نام سید تمام میشد. نمیشود در جلسه‎ای که نام قیصر را می‎بریم از سید حرفی نزنیم. در کمتر جلسه‎ای که قیصر شعر می‎خواند می‎شد از او اشکال گرفت. طرف نقد حسن هم قیصر بود. قیصر و سلمان و حسن ما را زود ترک کردند و خواستم در این برنامه از آن ها یادی بکنم.


مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری ادامه داد: در کنار سه چهره نام برده شعر انقلاب چهره‎های بزرگی دارد. چه کسی می‎تواند علی معلم را انکار کند. سیدحسن حسینی همیشه به چشم استاد به علی معلم نگاه می‎کرد قیصر هم همینطور. عدهای می‎خواهند وانمود کنند شعر انقلاب در این سه چهره خلاصه می‎شود. البته اگر بخواهند بر این ادعا پافشاری کنند همین سه چهره هم برای اثبات شعر انقلاب کافی‎اند. حتی اگر شاعران امروزی مانند علی معلم، عبدالملکیان و… نبودند همین سه چهره برای شعر انقلاب کافی است.


قزوه در ادامه گفت: یک عده هم می‎گویند ما برای سلمان چه کرده‎ایم. این گروه به عده‎ای از گرد راه رسیده اشاره می‎کنند و شاید منظورشان من هستم. کسانی این ادعا را می‎کنند که افرادی را برای من واسطه می کردند. صحبتهای این افراد نباید در رادیو تلویزیون برود و نباید در این رسانه ها از این حرف‎ها زده شود. شعر انقلاب، می‎ماند و سبک می‎شود و این افراد هیچ کاری هم نمی‎توانند بکنند. شعر انقلاب، یک شعر بازایش و دنباله است؛ پشتوانه دارد. شعر انقلاب همین چهره های جوان است اگر هیچ کس هم نباشد دو چهره مانند فاضل نظری و محمدجواد آسمان کافیاند. پس می‎توانیم بگوییم شعر انقلاب دارد به صورت جدی حرکت می‎کند.


این شاعر در بخشی از سخنانش گفت: شاعران خارج از جبهه انقلاب دغدغه ندارند. دیروز به دانشگاه پیام نور اهواز رفته بودیم و چند شاعر جوان شعر می‎خواندند. در طول چند ساعت شعرخوانیشان نفهمیدیم چه می‎خواهند بگویند چون تمام اشعارشان بازی زبانی بود و حرف خاصی نداشتند ولی قیصر در 18 سالگی و 25 سالگی با شعرهایش دلها را آتش زد. چرا بچه های ما را دلسرد می‎کنید؟ چرا بعضی می‎خواهند شعر انقلاب را بزنند. اگر به زدن باشد من هم به راحتی می‎توانم دیگران را مورد حمله قرار دهم ولی تا شنیدن بدتری توهین ها هم صبر می کنم.


وی گفت: قیصر و سلمان صبر کردند و رنج کشیدند تا به جایگاه فعلیشان رسیدند. بچه های ما هم که در این جشنواره ها برگزیده می شوند رنج می برند، و این پول ها و هدیه ها هم در مقابل زحماتشان چیزی نیست. شعر انقلاب با کمتری هزینه آمده و دارد سبک را تضمین میکند یعنی بار همه هنرها را شعر انقلاب به دوش کشیده است و اگر سبکی در ادبیات به نام ایران ایجاد شود، ادبیات انقلاب و دفاع مقدس است که در این سبک بزرگانی مانند قیصر، سلمان و سیدحسن نقش داشتند که سعی داریم برای این چهره‎ها برنامه‎های مستقل برگزار کنیم و از آن‎ها تجلیل به عمل آوریم.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و ادب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*