اروپایی‌ها به جای ماشین، دوچرخه می‌خرند


خبرگزاری مهر نوشت:

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد با کاهش فروش اتومبیلها در اروپا، دوچرخه به شیوه محبوب حمل و نقل در کشورهای مختلف اروپایی تبدیل شده است.

براساس گزارشهای منتشر شده فروش دوچرخه ها در 23 کشور اروپایی افزایش چشمگیری یافته است اما بلژیک و لوکزامبورگ تنها کشورهایی هستند که با این روند مقابله می کنند.

سال گذشته تعداد دوچرخه های فروخته شده در ایتالیا بیشتر از اتومبیل بود که این امر برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم صورت گرفت.

در سال 2012 تعداد 3 میلیون و 66 هزار دوچرخه در بریتانیا فروخته شده و تعداد اتومبیلهای فروش رفته در همین دوره 2 میلیون و 45 هزار دستگاه بوده است.

درمیان این کشورها رومانیایها بیشترین علاقمندان و طرفداران به دوچرخه بوده اند چرا که در مقابل هر 5 دوچرخه یک اتومبیل در این کشور به فروش رفته است.

محققان از جمله لارن فرایر به این نتیجه رسیده اند که این روند در کشور اسپانیا که مردم آن به افرادی علاقمند به اتومبیل شهرت دارند برای نخستین بار است که مشاهده می شود.

در این تحقیق فروش دوچرخه و اتومبیل در 27 کشور اروپایی مقایسه شده است. قبرس و مالت بلافاصله از دور خارج شدند چرا که اطلاعات درباره ثبت اتومبیلهای جدید در این کشورها در دسترس نبود. تنها کشورهایی که این روند در آنها مشاهده نشد بلژیک و لوکزامبورگ بودند که میزان فروش اتومبیل نسبت به دوچرخه در این کشورها بیشتر برآورد شده است.

انجمن تولید کنندگان اتومبیل در اروپا در ماه ژوئیه اعلام کرد که ثبت خودروهای جدید در ماه ژوئن کاهش 6.3 درصدی داشته است.

فروش اتومبیل در شش ماه اول سال 2013 به 6.44 میلیون دستگاه رسید که در مقایسه با همین دوره سال قبل کاهش 6.7 درصدی داشته است.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*