با این دستگاه ام.آر.آی می‌توان یک بچه قورباغه را در هوا معلق کرد!ساخت اسکنر INUMAC از سال 2006/1385 میلادی آغاز شده و تا سپتامبر 2014/شهریور 1393 تکمیل خواهد شد. بودجه نهایی این پروژه بالع بر 270 میلیون دلار ارزیابی می شود.

به گزارش ایسنا و خبرگزاری مهر، اسکنراینوماک مجهز به آهنربای ابررسانایی از آلیاژ نیوبیوم-تیتانیوم است که با ایجاد میدان مغناطیسی فوق‌العاده قوی 11.75 تسلا امکان تهیه چنین تصاویر دقیقی را فراهم می‌کند. قطر داخلی آهنربا 90 سانتی‌متر است که از پهنای کافی برای اسکن کل بدن برخوردار است. برای دست‌یابی به این میدان مغناطیسی قوی، این دستگاه به وسیله ابرشاره هلیوم مایع تا دمای 1.8 کلوین (270.3 درجه سانتی‌گراد زیر صفر) سرد شده و جریان 1500 آمپر در آن برقرار می‌شود.

قدرت تفکیک پذیری فضایی اسکنرهای ام.آر.آی رایج حدود یک میلی‌متر است که می‌تواند حدود 10هزار نورون را پوشش دهد، اما اسکنر اینوماک قادر به تهیه تصاویری با وضوح 0.1 میلی‌متر معادل یک‌هزار نورون است و این بدان معنی است که تفکیک این ام.آر.آی 10 برابر ابزارهای متداول است. تفکیک زمانی دستگاه‌های ام.آر.آی فعلی حدود 1 ثانیه است، اما اسکنر جدید اینوماک می‌تواند تغییراتی در حد یک‌دهم ثانیه را نیز آشکار کند.

برای این‌که قدرت آهنرباهای این دستگاه تصویربرداری جدید را درک کنید، باید آن را با ابزارهای رایج مقایسه کنید. اغلب اسکنرهای متداول در میدان مغناطیسی بین 1.5 تا 3 تسلا کار می کنند. آهنربای ابررسانای مورد استفاده در برخورددهنده بزرگ هادرون (LHC) که سال گذشته موفق به کشف ذره بوزون هیگز شد، میدان مغناطیسی با قدرت 8.4 تسلا ایجاد می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که شدت میدان مغناطیسی یک چیز است و گسترده محیطی که این میدان مغناطیسی در آن اعمال می‌شود چیزی دیگر.

هرچند میدان مغناطیسی این دستگاه برای مصارف تصویربرداری پزشکی و تحقیقات آزمایشگاهی بسیار مناسب است، اما برای تاثیرگذاری در مقیاس روزمره کافی نیست. برای مثال، برای آن‌که بتواند یک قورباغه را با استفاده از یک آهنربا در هوا معلق کنید، باید میدان مغناطیسی به شدت 16 تسلا داشته باشید (موضوع تحقیق برنده جایزه ایگ‌نوبل فیزیک در سال 2000). با این حساب، قدرت میدان مغناطیسی اینوماک برای معلق نگاه داشتن یک بچه قورباغه در هوا کفایت می‌کند!

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*