خانه / اخبار سایت های خبری / دست یاری دولت به سوی دانشگاهها برای حل مشکلات اقتصادی

دست یاری دولت به سوی دانشگاهها برای حل مشکلات اقتصادی


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور بعدازظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه وزیر علوم انتخاب دکتر فرجی دانا را تبریک گفت و افزود: مطمئنا حضور دکتر فرجی دانا نقطه عطف و جهشی برای فعالیت های علمی در دانشگاههای کشور خواهد بود.


وی ادامه داد: من از رئیس جمهور نه به عنوان معاون پارلمانی بلکه به عنوان یک شهروند به خاطر این انتخاب سپاسگزارم.


وی افزود: فرجی دانا دارای سوابق ارزشمند علمی و مدیریتی است. در دولت خاتمی نیز در مقطعی قرار بود دکتر فرجی دانا سمت وزارت علوم را داشته باشد. از طرف خودم، دولت و رئیس جمهور از مجلس به خاطر رای اعتماد به این فرد فرهیخته تشکر می کنم.


انصاری با اشاره به دکتر توفیقی افزود: دکتر توفیقی با توجه به فعالیت هایی که در دولت دکتر خاتمی داشت و همچنین در این مدت، معلم اخلاق و عمل بود.


وی افزود: این مراسم، مراسم معارفه است نه تودیع بلکه مراسم معارفه دکتر فرجی دانا است و تقدیر از دکتر توفیقی. چرا که ما معتقدیم علما بازنشسته ناپذیر هستند. تجربه نشان داده است عالمان تا آخرین لحظه در سنگر علم و تعلیم حضور جدی دارند.


معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: امروز خط مقدم برنامه ریزی و عملیاتی در کشور وزارت علوم و دانشگاهها هستند و فرماندهان این خط مقدم وزیران علوم، بهداشت و روسای دانشگاههای بزرگ مانند آزاد و پیام نور و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری هستند.


وی عنوان کرد: در برنامه ارزیابی برنامه توسعه سوم و چهارم بسیاری از بخش ها عقب بودند تنها بخشی که از برنامه ها جلو بود دانشگاهها و مراکز علمی کشور بودند.


انصاری افزود: توسعه دانشگاهها در این مدت بسیار خوب بوده به طوری که در بسیاری از جاهها ما با ظرفیت مازاد مواجه هستیم.


معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: فکر می کنم در این دوره باید بر توسعه کیفی تمرکز شود همچنین بر ایجاد استحکام بین علم، اقتصاد، تولید و صنعت برنامه ریزی شود.


وی گفت: دانشگاهها و وزارت علوم برای برون رفت از مشکلات باید به کمک دولت بیاید.


انصاری ادامه داد: به لحاظ ساماندهی اقتصادی در وضعیت بهتری قرار داریم در هر عرصه ای که ورود می کنیم با موانع و مشکل مواجه می شویم. برون رفت از بیماری مزمن اقتصادی که هم اکنون زیر بار سنگین بهمن نقدینگی به مرز 600 هزار میلیارد تومان رسیده مشکل است.


وی افزود: کسری شکننده بودجه عمومی نیز عدم امکان تخصیص حتی یک درصد از بودجه مصوب به طرح های عمرانی را ایجاد کرده است. در این شرایط اندیشه بلند و فعالیت های تحقیقاتی دانشگاهی می تواند به دولت کمک کند. دولت دست خود را به سمت دانشگاهها و مراکز علمی دراز کرده است.


به گزارش مهر، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به جمعیت سه و نیم میلیون بیکاری، گفت: حدود 5 میلیون جوان شاغل به تحصیل یا در حال فارغ التحصیل شدن از دانشگاه ها نیز منتظر شغل هستند، ضمن اینکه حجم نقدینگی به 500 هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که بخشی از نقدینگی در موسساتی وجود دارد که زیر نظر بانک مرکزی نیستند که حدود 30 درصد رقم نقدینگی برآورد می شود و با این میزان، حجم نقدینگی در کشور به 650 هزار میلیارد تومان می رسد.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-حوزه و دانشگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

کد امنیتی را وارد نمایید: *

theme