دست یاری دولت به سوی دانشگاهها برای حل مشکلات اقتصادی


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور بعدازظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه وزیر علوم انتخاب دکتر فرجی دانا را تبریک گفت و افزود: مطمئنا حضور دکتر فرجی دانا نقطه عطف و جهشی برای فعالیت های علمی در دانشگاههای کشور خواهد بود.


وی ادامه داد: من از رئیس جمهور نه به عنوان معاون پارلمانی بلکه به عنوان یک شهروند به خاطر این انتخاب سپاسگزارم.


وی افزود: فرجی دانا دارای سوابق ارزشمند علمی و مدیریتی است. در دولت خاتمی نیز در مقطعی قرار بود دکتر فرجی دانا سمت وزارت علوم را داشته باشد. از طرف خودم، دولت و رئیس جمهور از مجلس به خاطر رای اعتماد به این فرد فرهیخته تشکر می کنم.


انصاری با اشاره به دکتر توفیقی افزود: دکتر توفیقی با توجه به فعالیت هایی که در دولت دکتر خاتمی داشت و همچنین در این مدت، معلم اخلاق و عمل بود.


وی افزود: این مراسم، مراسم معارفه است نه تودیع بلکه مراسم معارفه دکتر فرجی دانا است و تقدیر از دکتر توفیقی. چرا که ما معتقدیم علما بازنشسته ناپذیر هستند. تجربه نشان داده است عالمان تا آخرین لحظه در سنگر علم و تعلیم حضور جدی دارند.


معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: امروز خط مقدم برنامه ریزی و عملیاتی در کشور وزارت علوم و دانشگاهها هستند و فرماندهان این خط مقدم وزیران علوم، بهداشت و روسای دانشگاههای بزرگ مانند آزاد و پیام نور و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری هستند.


وی عنوان کرد: در برنامه ارزیابی برنامه توسعه سوم و چهارم بسیاری از بخش ها عقب بودند تنها بخشی که از برنامه ها جلو بود دانشگاهها و مراکز علمی کشور بودند.


انصاری افزود: توسعه دانشگاهها در این مدت بسیار خوب بوده به طوری که در بسیاری از جاهها ما با ظرفیت مازاد مواجه هستیم.


معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: فکر می کنم در این دوره باید بر توسعه کیفی تمرکز شود همچنین بر ایجاد استحکام بین علم، اقتصاد، تولید و صنعت برنامه ریزی شود.


وی گفت: دانشگاهها و وزارت علوم برای برون رفت از مشکلات باید به کمک دولت بیاید.


انصاری ادامه داد: به لحاظ ساماندهی اقتصادی در وضعیت بهتری قرار داریم در هر عرصه ای که ورود می کنیم با موانع و مشکل مواجه می شویم. برون رفت از بیماری مزمن اقتصادی که هم اکنون زیر بار سنگین بهمن نقدینگی به مرز 600 هزار میلیارد تومان رسیده مشکل است.


وی افزود: کسری شکننده بودجه عمومی نیز عدم امکان تخصیص حتی یک درصد از بودجه مصوب به طرح های عمرانی را ایجاد کرده است. در این شرایط اندیشه بلند و فعالیت های تحقیقاتی دانشگاهی می تواند به دولت کمک کند. دولت دست خود را به سمت دانشگاهها و مراکز علمی دراز کرده است.


به گزارش مهر، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به جمعیت سه و نیم میلیون بیکاری، گفت: حدود 5 میلیون جوان شاغل به تحصیل یا در حال فارغ التحصیل شدن از دانشگاه ها نیز منتظر شغل هستند، ضمن اینکه حجم نقدینگی به 500 هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که بخشی از نقدینگی در موسساتی وجود دارد که زیر نظر بانک مرکزی نیستند که حدود 30 درصد رقم نقدینگی برآورد می شود و با این میزان، حجم نقدینگی در کشور به 650 هزار میلیارد تومان می رسد.

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-حوزه و دانشگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.