اظهارنظر تامل‌برانگیز رییس پژوهشکده رویان


باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:

رئیس پژوهشکده رویان با بیان اینکه چاپ یک مقاله علمی صرف نیازی از کشور را مرتفع نمی‌کند و مردم از عواید آن بهره‌ای نمی‌برند، گفت: جهاد علمی تحقیقاتی را پیش روی خود قرا می‌دهد که نیاز کشور است و ما را به سوی خودکفایی سوق می‌دهد.

دکترحمید گورابی، رئیس پژوهشکده رویان با اشاره به وجود تفاوت‌های علم‌آموزی در غرب با سبک جهاد علمی افزود: برای انجام یک تحقیق علمی تفاوتی میان این دو وجود ندارد و اسلوب پذیرفته شده‌ای در دنیا پیگیری می‌شود، اما به لحاظ کاربرد و اجرا و شیوه دستیابی تفاوت‌های متعددی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه زمانی که صرف یک پروژه تحقیقاتی به سبک جهادی می‌شود بسیار کمتر از نمونه مشابه آن است که هدف جهادگونه ندارد گفت: همت و تلاش سبب می‌شود جهاد علمی زودتر به نتیجه برسد همچنین جهادگر تلاش دارد از کمترین امکانات نهایت استفاده را داشته باشد و از صرف هزینه‌های بیشتر خودداری کند.

گورابی به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به نیاز کشور و مبنا قرار دادن آن به عنوان فعالیت‌های علمی اشاره و عنوان کرد: جهاد علمی تحقیقاتی را پیش روی خود قرا می‌دهد که نیاز کشور است و ما را به سوی خودکفایی سوق می‌دهد و مردم را از خدمات ویژه‌ای بهره‌مند می‌‌کند.

رئیس پژوهشکده رویان ادامه داد: چاپ یک مقاله علمی صرف، نیازی از کشور را مرتفع نمی‌کند و مردم از عواید آن بهره‌ای نمی‌برند، در صورتی که جهاد علمی به نیاز کشور توجه می‌کند و تا به ثمر رسیدن آن دست از تلاش بر‌نمی‌دارد.

گورابی حرکت علمی به سبک جهادی را در دهه گذشته مطلوب ارزیابی و عنوان کرد: با این وجود باید حرکت علمی دارای هدف باشد. نتیجه یک مقاله علمی باید محصول و فناوری باشد تا بتوان صفت جهادی به آن اعطا کرد.

وی به مؤلفه‌های جهاد علمی در دروان دفاع مقدس اشاره و عنوان کرد: رفع نیازهای نیروهای مسلح برای دفاع از کشور تنها با روحیه جهادی بود که میسر شد و سرافرازی در دوران دفاع مقدس به سبب داشتن روحیه جهادی در تمام ابعاد رفتاری، مدریریتی و علمی افراد بود.

رئیس پژوهشکده رویان در پایان اظهارکرد: از پیشرفت‌هایی که در زمینه صنایع دفاعی بروز پیدا کرده است می‌توان به سبک جهادی به نحوی استفاده کرد که علاوه بر ماهیت دفاعی عواید آن به شکل‌های گسترده‌تری برای زندگی روزانه مردم نیز به‌کار گرفته شود.

5353


پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:خبرآنلاین-دانش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*