گردهمایی ادبیات تطبیقی فراخوان داد

به گزارش خبرنگار مهر،‌ موضوع اصلی این گردهمایی،ادبیات  تطبیقی و بینارشته‌ای است و قرار است در محل دانشگاه شهید بهشتی در تهران برگزار شود.

 
در این فراخوان آمده است: ادبیات تطبیقی، روابط عمومی و روابط بین‌الملل ادبیات محسوب می‌شود. به بیان دیگر نماینده ادبیات برای گفتگو با سایر دانش‌ها و ادبیات سایر فرهنگ‌هاست. کارکرد ادبیات یک فرهنگ برای گفتگو با ادبیات فرهنگ‌های دیگر، نخستین کارکرد این رشته تلقی می‌شود و در این مورد نوشته‌های بی‌شماری در گوشه و کنار جهان همچنین در ایران ارائه شده است. اما نقش ادبیات تطبیقی در گفتگوی بینارشته‌ای که کارکردی نسبتا جدیدتر به حساب می‌آید، هنوز چنان‌که بایسته است، مورد تامل، به ویژه در جامعه علمی ایران قرار نگرفته است.

 
به همین دلیل، این مساله به عنوان موضوع اصلی دومین همایش «ادبیات تطبیقی ایران» انتخاب شده است. از آنجا که بررسی همه‌جانبه روابط بینارشته‌ای ادبیات تطبیقی، در یک گردهمایی ممکن نیست، دومین گردهمایی ادبیات تطبیقی ایران علاوه بر مسائل کلان مربوط به چنین روابطی، بر روی رابطه میان فلسفه و ادبیات تاکید ویژه خواهد داشت.

 
این گردهمایی با حمایت و مشارکت دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات خارجی دانشگاه آزاد واحد مرکز، خانه هنرمندان ایران، انجمن ادبیات تطبیقی و انجمن شاعران ایران برگزار خواهد شد. دانشگاهیان و پژوهشگران علاقه‌مند به شرکت در این همایش باید خلاصه مقالات خود را تا پایان مهلت مقرر به نشانی الکترونیکی CLcongress2@Sbu.ac.ir ارسال کنند.

 
در این فراخوان اشاره شده است که گرچه با توجه به موضوع مورد نظر، این گردهمایی می‌تواند محورهای گوناگونی داشته باشد اما برای نمونه محورهای زیر معرفی می‌شوند:

 
ادبیات تطبیقی و عصر بینارشته‌ای (موضوع عمومی)

دانشهای تطبیقی و روابط بینارشته‌ای

ادبیات تطبیقی و روابط بینارشته‌ای

ادبیات تطبیقی و علوم انسانی

ادبیات و فلسفه (موضوع ویژه)

نظریه‌های مربوط به مناسبات ادبیات و فلسفه

نقش ادبیات تطبیقی در تعامل میان ادبیات و فلسفه

ادبیات تطبیقی و فلسفه تطبیقی

 
مهلت ارسال مقالات به این گردهمایی تا 30 آذر ماه سال جاری است و دبیرخانه گردهمایی مورد نظر نیز در تهران، ولنجک، معاونت پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی قرار دارد.

 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و ادب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*