از برکناری فومنی تا بازبینی آثار توقیفی/ از ثبت غزنه تا انتقال پیکر صفارزاده به سیرجان


به گزارش خبرنگار مهر، برکنار شدن محمد اللهیاری فومنی از اداره کتاب و انتخاب احمد کمالی‌نژاد به عنوان سرپرست این اداره، یکی از رویدادهای مهم حوزه فرهنگ و ادب در هفته گذشته بود. محمد اللهیاری فومنی که در دوران دانشجویی خود به عنوان مدیرکل اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده بود، پس از حدود 1000 روز برکنار و با حکم معاون فرهنگی ارشاد، احمد کمالی‌نژاد به عنوان «سرپرست» این اداره معرفی شد.


آثار توقیفی، دوباره بررسی می‌شوند


احمد کمالی‌نژاد، سرپرست اداره کتاب وزارت ارشاد از بازبینی پرونده ناشران تعلیقی و رسیدگی مجدد به کتاب‌های توقیف شده در دولت گذشته خبر داد و گفت: معاون فرهنگی وزیر ارشاد، این آثار را بررسی می‌کند و کتاب‌هایی که قابل انتشار باشند، مجوز می‌گیرند.


غزنه، ثبت جهانی شود


همایش بین‌المللی غزنه و زبان و ادب فارسی، دوشنبه 29 مهر با حضور سفرای کشورهای روسیه و ترکیه در ایران و نیز مسئولان فرهنگی کشورمان از جمله وزیر ارشاد و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تالار هویزه باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان به سازمان یونسکو پیشنهاد کرد: کل شهر غزنه را به عنوان بخشی از میراث و تمدن بشری به ثبت جهانی برساند.

نکته مهم این مراسم، غیبت «مخدوم رهین» وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان بود. در این برنامه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به پیشینه تاریخی شهر غزنه گفت: غزنه نه یک شهر که یک تاریخ است، تاریخی پرتلاطم که برای مدت زمانی به نسبت طولانی بر بخش بزرگی از مقدرات روزگار خود سیطره داشت. این دیار روزگاری از جمله آبادترین شهرهای پس از اسلام در نزدیک خراسان بزرگ بود.


رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشخص شد


با رای شورای عالی فرهنگ و ارتباطات ابوذر ابراهیمی ترکمان به ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزیده شد. ترکمان تاکنون وابسته فرهنگی سفارت حمهوری اسلامی ایران در آنکارا، وابسته فرهنگی سفارت ایران در عشق آباد، عضو شورای سردبیری مجله در گستره فرهنگ بین‌الملل، معاون اداره کل فرهنگی آسیا و اقیانوسیه در سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، مدیرکل فرهنگی آسیا و اقیانوسیه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی در فدراسیون روسیه از تاریخ 10 مارس 2008 تاکنون بوده است.


از آثار علمی او می توان به لطیفه های قرآنی، حکایت 3 شهر درباره شهرها و مشاهیر اسلامی خراسان بزرگ، داستان دانشوران به زبان روسی، فرهنگ روسیه از دریچه آداب و رسوم و بیش از یکصد مقاله علمی به زبانهای فارسی، انگلیسی، روسی، ترکمنی و ترکی استانبولی منتشر شده درمطبوعات داخل وخارج از ایران اشاره کرد


طاهره صفارزاده به سیرجان می‌رود


جلال صفارزاده، برادر مرحوم طاهره صفارزاده با انتقاد از تقاضای مسئولان امامزاده صالح تهران برای دریافت 80 میلیون تومان از خانواده صفارزاده به منظور دفن پیکر خواهرش در این مکان گفت: در صورت مهیا شدن شرایط و ساخته شدن کتابخانه خواهرم در سیرجان پیکر وی را به آن شهر منتقل می‌کنیم.


جنگ بر سر گلابدره‌ای همچنان ادامه دارد


ماجرای اختلاف بین وصی قانونی سیدمحمود گلابدره‌ای و نشر افراز حالا دارد به یک موضوع تقریباً پیچیده تبدیل می‌شود. آنگونه که علی خلیلی، وصی گلابدره‌ای می‌گوید: انتشارات افراز،  ناشر آثار این نویسنده در مقابل درخواست خلیلی مبنی بر رویت اصل فایل‌ کتاب‌های گلابدره‌ای اعلام کرده که فایل این آثار گم شده است. در حالی که خلیلی معتقد است ناشر در این زمینه با صداقت رفتار نمی‌کند.


اخبار جسته و گریخته از ادبیات ایران و جهان


سایت فروش نسخه دیجیتال مجلات ایرانی با عنوان «پرشین مگز»، در هفته گذشته  آغاز به کار کرد. همچنین مراسم رونمایی از هفتمین فهرست لاک‌پشت پرنده، دوشنبه شب 29 مهر با حضور نویسندگان و مترجمان ادبیات کودک و نوجوان در فروشگاه مرکزی شهر کتاب برگزار شد


از سوی دیگر، بنا بر اعلام مدیر روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره کتاب و رسانه برتر تا 12 آبان تمدید شد.

و اما در زمینه  ادبیات جهان نیز طی هفته گذشته، خبرهای مهمی منتشر شد. یکی از این اخبار این‌که سه مجموعه از ادبیات نوجوانان شامل «هری پاتر»، «بازی‌های گرسنگی»، «گرگ و میش» و بازی ویدیویی «ندای وظیفه» وارد فهرست پرفروش‌ترین‌های تاریخ آمازون شدند. دختر آلیس مونرو، برنده جایزه ادبی نوبل نیز، جایزه مادرش را در استکهلم دریافت می‌کند.


 

پایگاه جامع علوم اطلاعات،منبع خبر:مهر-فرهنگ و ادب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*